Darbo skelbimų ypatybės: svarbu vairuoti ir mokėti kalbas

2013-10-01

Per mėnesį Šiaulių teritorinėje darbo biržoje įregistruoti 2107 bedarbiai asmenys. Vieni iš jų laukia, kol darbą pasiūlys darbo biržos specialistai, kiti šturmuoja darbo skelbimų portalus ir savarankiškai bando surasti darbą.

Etaplius.lt, sulaukę skaitytojų komentarų dėl itin aukštų darbdavių reikalavimų, taip pat peržiūrėjo darbo skelbimus, įvertino vadovų reikalavimus ir kandidatams siūlomas sąlygas.

Moki užsienio kalbas, vairuoji – darbas tavo

Bene dažniausias ir svarbiausias darbdavio reikalavimas skelbimuose – keleto užsienio kalbų mokėjimas. Reikalaujama puikiai kalbėti ir rašyti rusų, anglų ir vokiečių kalbomis, tačiau daugiau nei trys užsienio kalbos taip pat privalumas.

Paskutiniu metu itin popularus reikalavimas – skandinavų kalbos, mat rinka sparčiai keliauja Švedijos, Norvegijos link.

Vadovams labai svarbu, kad būsimasis pavaldinys tinkamai planuotų savo laiką, visur spėtų, vykdytų pavedimus ir derybas, todėl vairuotojo pažymėjimas, kaip privalumas, įvardytas kone kiekviename skelbime.

Vienos Šiaulių įmonės vadovas sako, kad neįsivaizduoja savo darbuotojų be nuosavų automobilių.

„Degalų išlaidomis aš pasirūpinu, svarbiausia, kad darbuotojai turėtų automobilį. Taip darbas klostosi žymiai greičiau, galiu ne tik pats lėkti į susitikimus, parvežti reikiamą įrangą ar darbui skirtas prekes, tai gali padaryti kiekvienas mano darbuotojas. Taip mes ugdomės atsakomybę, sąžinngumą, pasitikėjimo jausmą“, – pasakoja šiaulietis.

Patirtis svarbi, atlyginimas ne

Vis labiau populiarėja personalo atrankos ir tokias paslaugas siūlančios įmonės. Darbo skelbimų puslapiuose mažai beliko skelbimų, kuriuos talpino patys įmonių vadovai.

Samdomos įmonės formuoja darbo skelbimus, pateikia būsimam darbuotojui reikalingą informaciją. Tokiuose skelbimuose būna nurodyti reikalavimai ieškomam kandidatui: išsilavinimas, kompetensijos, asmeninės savybės, patirties turėjimas. Deja, čia žmonės pasigenda svarbiausių dalykų – numatomo atlyginimo dydžio, kurio nedrasu paklausti net per pokalbį, ir tikslaus įmonės pavadinimo.

„Kaip galiu kandidatuoti į vietą, kurioje tiksliai nenurodoma, ką turėsiu daryti? Siūlomas darbas prekybos srityje, bet aš nežinau, ką turėsiu pardavinėti – batus, ar santechniką. Gal vienur yra tikrai mano sritis, o apie kitą nieko neišmanau“, – piktinasi šiaulietė Viktorija, intensyviai ieškanti darbo.

Mergina pasakoja, kad tokiu atveju siunčia gyvenimo aprašymą „bet kur“. Viktoriją piktina ir tai, jog nėra jokių kontaktų, kuriais galėtų paskambinti ir užduoti rūpimus klausimus.

Paslėptas pavadinimas – paslėptos pažintys

Į visų nusivylusių darbo skelbimais klausimus personalo vadymo specialistė Sonata Jasėnaitė turi atsakymus.

Įdarbinimo įmonės direktorė sako, kad kiekviename skelbime stengiasi plačiai aprašyti įmonę, kad informacijos užtektų kiekvienam, norinčiam įsidarbinti.

„Kai kandidatai sužino įmonės pavadinimą, patys bando į ją patekti, ieško ryšių, pažinčių“ – pasakoja S.Jasėnaitė.

Personalo specialistė sako, kad Lietuvoje darbdavio ir darbuotojo santykiai dar nėra atviri ir sveiki.

„Paprastai toje vietoje, į kurią ieškomas kandidatas, dar dirba kitas žmogus, kuris nežino, kad jo darbas netenkina vadovo. Tyliai darbo ieško ir pavaldiniai, nepranešdami darbdaviui, kad ketina išeiti“, – pasakoja specialistė.

Moters teigimu, būtent todėl užsakovų įmonės galimai slepia pavadinimą.

Sonata Jasėnaitė sako, kad jos darbe pasitaiko įvairių reikalavimų.

„Kiekvinas vadovas turi savo stilių, pagal savo asmenybę formuoja komandą. Ar toks darbo stilius geras, ar blogas, čia jau kitas klausimas. Vieni darbdaviai ieško su menka patirtimi ar išsilavinimu, už menką atlygį, tačiau ugdo gerą specialistą, kiti nori kvalifikuoto žmogaus ir suteikia puikias darbo sąlygas“, – aiškina įdarbinimo specialistė.

Paskutiniu metu ypač populiaru formuoti kolektyvą pagal asmenines savybes, vertybes, požiūrį, todėl specialistė perspėja nesibaiminti asmeninių klausimų.

Irma KURŠENTAITYTĖ – Šaltinis: www.etaplius.lt